E-shop slouží pouze pro VELKOOBCHOD

Redaktorky portálu Covybrat.cz testovali JumpingClay

Na webu www.CoVybrat.cz naleznete řadu recenzí nejrůznějších produktů. Například i velké srovnání modelín a plastelín na českém trhu. Aby redakce mohla kvalitně pomoci veřejnosti při výběru těch správných produktů, testuje a srovnává výrobky na trhu na vlastní kůži. Stejně tomu bylo i u modelíny JumpingClay. Jak JumpingClay dopadla? 

 

TESTUJEME JUMPING CLAY 

MODELÍNUV naší redakci jsme měli možnost otestovat modelovací hmotu JumpingClay. Do rukou se nám dostala modelovací sada se 6 + 2 barvami a doplňky a sada JumpingClay k výrobě růže. Pracovat s hmotou si vyzkoušela nejen naše redaktorka, ale také náš šestiletý respondent Matýsek a paní učitelka z mateřské školy. Jak se jim s modelínou pracovalo, se dozvíte z následujícího článku.

 

Vlastnosti modelovací hmoty

Hned v úvodu bychom rádi zmínili, že hmota je naprosto netoxická. Ze stránek výrobce se můžete dozvědět, že se hmota pravidelně testuje na přítomnost těžkých kovů, ftalátů a dalších toxických látek. Testování provádí laboratoře SGS a Intertek. Hmota také neobsahuje lepek a je vhodná i pro alergiky.

 

Po otevření a začátku hnětení v rukách ucítíte příjemnou jasmínovou vůni. Naší redaktorce vůně připomínala vůni dětmi oblíbeného slizu, který se prodává v malých plastových krabičkách. Matýsek uvedl, že mu hmota moc krásně voní.

JumpingClay má příjemnou strukturu, která připomíná pěnu nebo marshmallow. Vůbec se nedrolí a nemastí, to je velké plus. Dalším pozitivem je znovuobnovitelnost po vytvrzení. V případě, že vám hmota vyschne, stačí ji lehce pokropit vodou a v rukou opět zpracovat. Po smíchání s vodou hmota jemně barví, ale zabarvení snadno smyjete vodou.

Z hmoty je možné vyrábět nejrůznější hračky, doplňky a obrazy, které po uschnutí zůstávají tvrdé. Není potřeba je vypékat. Součástí některých setů jsou i pružiny, magnety nebo sponky, takže si vaše děti mohou vyrobit třeba krásný šperk. Pokud z modelíny vytvoříte kuličku, odráží se od tvrdé podlahy podobně jako hopík (skákací kulička).

Barvy je možné smíchat a vytvořit barvu novou. Součástí balení je vždy návod, který mimo jiné obsahuje také postup, jak vytvořit odstín nebo konkrétní barvu smícháním potřebných barev.

  

zpět nahoru ↑

Praktická zkušenost

Obsah sady

Pro opakovanou práci s modelínou bychom doporučili nákup sady, která většinou obsahuje základní barvy (žlutá, bílá, černá, zelená, modrá, žlutá). Každá barva má dostatečně velký plastový kelímek se šroubovacím uzávěrem, který brání jejich vyschnutí.

Součástí balení sady jsou i dvě vykrajovátka (v naší sadě bylo vykrajovátko motýlka a rybičky) a plastový multifunkční nožík ve tvaru hlavičky Pinokia. Tento multifunkční nožík se nám velmi líbil, protože disponoval několika hranami pro krájení (některé hrany měly ozdobné zakončení, nebo byly zaoblené) a dlouhým nosem kuželovitého tvaru pro vytvarování důlků.

  

Zpracování

Hmotu je v ruce potřeba pořádně zpracovat. Modelínu je vhodné hníst tak dlouhou, dokud nezměkne. Pokud chcete smíchat barvy, je dobré, aby měla modelína po hnětení naprosto měkkou konzistenci a natahovala se podobně jako žvýkačka. V případě, že chcete z modelíny tvořit postavičky, není vhodné hmotu dovést až do tohoto stavu, protože pak se nám z ní těžko modelovalo. Hodně se natahovala a tvary nedržely svůj tvar. V tomto stavu se z ní také těžko vykrajovalo vykrajovátky (hmota se lepila a natahovala). Proto je lepší po částečném změknutí začít tvořit potřebné tvary a lepit je k sobě. Lepit znamená, jednotlivé části k sobě přiložit a přimáčknout.

  

Naší redaktorce a šestiletému Matýskovi se z hmoty modelovalo dobře. Práce byla zábavná. Hmota u sebe dobře drží. Jediné co nás mrzelo, bylo, že jsme nedokázali vymodelovat hladké tvary, jako jsme viděli v návodu. Hmota při výrobě hada praskala, což naší redaktorce kazilo estetický požitek, ale pravdou je, že šestiletý Matýsek tento nedostatek vůbec nereflektoval.

Od zkušenějších „modelářů“ se nám dostalo rady, abychom při zpracování hmotu lehce pokropili vodou. Tento způsob jsme vyzkoušeli a musíme uznat, že se s modelínou pracovalo mnohem lépe, a dokonce se nám povedlo docílit hladkých tvarů tak, jak vidíte v návodu. Upozorňujeme, že s přidáním vody se to nesmí přehnat, jinak je zpracování obtížnější. Stačí jen několik kapek.

Paní učitelka, která s hmotou zkoušela pracovat, uvedla, že podle ní není hmota vhodná pro úplně malé děti (kolem 3 let), protože práce s modelínou by pro děti byla zdlouhavá. Ze zkušenosti musíme uvést, že vytvoření postavičky je skutečně trošku „kumšt“. Kvůli pěnové struktuře má modelína tendenci se vracet do původního stavu, takže pro vytvoření postavičky je potřeba, aby dítě mělo sílu a dobrou motorickou zručnost.

Naše redaktorka podle návodu vyráběla hada na pružince.

Matýsek za pomoci redaktorky modeloval mimozemšťany a létající talíř (létající talíř modelovala redaktorka, mimozemšťany Matýsek).

  

Při práci se sadou pro vymodelování růže se naše redaktorka poměrně „zapotila“. Vymodelování růže již sází na znalost práce s touto modelínou a chce to skutečně zručnost. Okvětní plátky by měly být tenké, stonek se modeluje na drát a podobně. Práce pro dospělého to byla zábavná a musíme říci, že jsme si u ní odpočinuli a působila na nás antistresově. Ovšem představa, že na růži bude pracovat malé dítě, se nám nezdá příliš reálná. Součástí růže je i papírový květináč, jehož složení bylo snadné a žabka. Ta se modeluje z hmoty a její vyrobení nebylo obtížné. Podle našeho názoru by ji zvládlo vyrobit i menší dítě.

  

 

Vytvrzení a oddělování

Hmota na vzduchu přes noc dobře ztvrdne. Není tvrdá jako kámen, ale pořád má lehce gumovou strukturu. Domníváme se, že je nejlepší ji v tomto stavu přilepit na magnet a vyzdobit výrobkem třeba lednici nebo ji přilepit na sponku a používat jako módní doplněk do vlasů holčiček.

Jednotlivé části od sebe jdou větší silou snadno oddělit, takže bychom vyschlou hmotu nepoužívali třeba jako přívěsek na klíče, protože by se tvar mohl snadno poškodit.

Pokud barvy nesmícháte do sebe, jdou od sebe dobře oddělit. Oddělování bychom však doporučovali dělat až ve chvíli, kdy hmota trochu vyschne. Jinak se může stát, že od sebe dvě barvy neoddělíte zcela.

  

Další sady

JumpingClay nabízí několik sad, z nichž některé z nich jsou speciálně určeny pro modelování konkrétního výrobku (například růže nebo dinosaurus a další). Balení obsahuje pouze barvy, které pro výrobu budete potřebovat, plastový nožík a návod. Hmota je v tomto případě balena v plastových sáčcích.

Barvy je možné dokoupit i jednotlivě. Jednotlivé barvy se dodávají v uzavíratelných sáčcíchJumpingClay nabízí i doplňky k modelínám, což jsou nejrůznější stojánky, bižuterní komponenty a další předměty, které je možné modelínou ozdobit a vytvořit tak originální dárek.

Závěrečné hodnocení

S hmotou se dospělým a starším dětem pracovalo dobře. O zábavu bylo postaráno minimálně na hodinu. Plusové body udělujeme za příjemnou vůni a snadné zpracování i po vytvrzení. Kladně hodnotíme také to, že hmota nedělá mastné fleky a nebarví.

 

Zdroj: https://www.covybrat.cz/recenze-modeliny-jumpingclay/

Zpět do obchodu

Nejoblíbenější ❤ produkty