Doprava ZDARMA pro objednávky nad 1500,- Kč.

10 pádných důvodů, proč s dětmi modelovat

Copy of Blue and Red Christmas Retail Email Header (2)

 

Děti se nejraději a nejúčinněji učí právě hrou.

 

Tvarování nejrůznějších hmot je dětem vlastní již od útlého věku. Je to činnost, která je přirozeně přitahuje a naplňuje. Ať už se jedná o hru s modelínou, těstem či hlínou, děti taková hra nejen baví, ale je pro ně především velmi prospěšná. Dokáže jim pomoci dokonce i k lepším výkonům ve škole i životě. Pojďme se blíže podívat, jak.

 

Článek vznikl ve spolupráci s Mgr. Leonou Dvornickou, výtvarnou pedagožkou.

 

Co tedy rozvíjí tvoření s modelínou? 

 

1. KREATIVITA

Kreativita je zásadní životní dovedností a jednou z klíčových kompetencí v 21. století. Nejedná se o talent, ale o způsob myšlení. Modelování je skvělým způsobem, jak kreativní myšlení rozvíjet. Není to žádná dokonalá hračka připravena na hru, nýbrž neforemná hmota s nekonečnými možnostmi. A je jen na dítěti, do čeho ji přetvoří. Fantazie a kreativita jedou při modelování na plné obrátky.

 

2. JEMNÁ MOTORIKA RUKOU

Dobře rozvinutá jemná motorika pomáhá dítěti zvládnout správný úchop tužky či si například zapnout knoflíky. Hraje důležitou úlohu i v rozvoji řeči. Mobily, televize a tablety nejen že jemnou motoriku nerozvíjí, dokonce ji brzdí. Při modelování si děti dokonale procvičí jak svaly prstů tak i celé ruky. Tím častá hra s modelínou významně pomáhá posílit jemnou motoriku.

 

37945398_1584792428297243_492852895989891072_n-removebg-preview3. SPOLUPRÁCE OKA A RUKY

Pod tímto pojmem se ukrývá souhra mezi mozkem, okem a rukou. Jinými slovy oči sledují, co dělá ruka. Tato dovednost je velmi důležitá pro kresbu a následně pro psaní. Oči dítěte mu pomáhají ruku při psaní vést. Tvoření z modelíny pomáhá zlepšit spolupráci oka s rukou a tím pádem ulehčuje i psaní a kreslení.

 

4. PROSTOROVÁ PŘEDSTAVIVOST

Aktivity jako je malování na papír jsou nejvíce rozšířeními druhy výtvarné výchovy, které rozvíjejí umělecký cit a tvořivost. Ovšem, modelování jakožto prostorová tvorba podporuje navíc i hmatové schopnosti i rozvíjí prostorovou orientaci a představivost.

 

5. VNÍMÁNÍ SOUMĚRNOSTI

Představte si, že se dítě snaží vymodelovat králíčka. Bude potřebovat vytvarovat dvě stejné nožičky, uši a oči. Musí také odhadnout velikost hlavy vzhledem k tělu figurky. Všechny tyto procesy zdokonalují vnímání velikosti a souměrnosti, což je schopnost, která je nesmírně důležitá především pro předškolní i školní dětí.

 

6. ANALYTICKÉ MYŠLENÍ

Při modelování figurek se používá několik základních tvarů. Tři nejčastější jsou kulička, váleček, a kapka. Dítě musí přemýšlet, z jakých tvarů svůj výtvor vymodeluje. Učí se plánovat a rozdělit si postup tvorby do částí, což rozvíjí analytické myšlení.

 

7. KONCENTRACE

Dítě, které modeluje, se noří do svého vlastního světa. Svou pozornost upírá k tvorbě a snaží se svůj výtvor dotáhnout do konce. Tím trénuje soustředěnost.

 

8. BAREVNÉ SPEKTRUM

Měkké modelovací hmoty (např. JumpingClay) mají tu přednost, že se barvy dají jednoduše smíchat a získat tak buď novou barvu nebo jiný odstín stejné barvy. Míchání barev na děti působí až magicky, je to jako kouzlo. Děti si takto osvojují barevné kombinace a pronikají do světa barev.

 

9. UVOLNĚNÍ

Při modelování přichází pokožka ruky do kontaktu s příjemným a jemným materiálem. Hmota JumpingClay navíc uvolňuje esence jasmínové vůně, která má relaxační účinky. Celkový prožitek z modelování je proto velmi uvolňující.

 

10. VÍCE KLIDU DOMA A VE ŠKOLE

Tvoření z modelíny malé neposedy velmi baví a zabaví je na delší dobu. Velkou výhodou modelování s JumpingClay je, že nemastí a nedrolí, takže s úklidem nebudete mít téměř žádnou práci. Toto oceňují především maminky i učitelky.

 

 

JumpingClay klukjpg

 

 

 

S JumpingClay si rády hrají malé i větší děti.

 

Děti tvoření s JumpingClay milují. Příjemně voní, natahuje se, barvy se snadno míchají a ve tvaru kuličky skáče!

Své veledílo po vyschnutí mohou mít jako hračku. Žádné vypékání v troubě. Stačí nechat volně na vzduchu a počkat asi 24 hodin, aby se voda z hmoty vypařila.


Suchý výrobek je lehký, nepraská a barvy časem nevyblednou. Nyní můžete rozehrát vlastní příběhy se svými vlastnoručně vyrobenými postavičkami.

 

JumpingClay je vhodná pro děti od 3 let.

 

Koupit modelínu

 

Přečtěte si také:

Jak s JumpingClay pracovat?

Jak míchat barvy JumpingClay?

Co vše se může vyrobit z JumpingClay?

 

 

 

 

 

Najdete nás i na MALL.CZ

Nejoblíbenější ❤ produkty