Jak postupovat, pokud hmota proschne v průběhu tvoření
a jak navrátit elasticitu i již zcela vyschlé hmotě JumpingClay?
A) Proschlá hmota JumpingClay
Při delší práci s Jumping Clay se může stát, že hmota proschne. Poznáte to podle toho, že se na povrchu tvarů, které z hmoty vyrábíte, tvoří rýhy (jakoby vrásky).
Důvody mohou být dva:
1. nedostatek vody v hmotě: rýhy na vyrobených tvarech se tvoří většinou proto, že je hmota proschlá. Pak stačí do Jumping Clay přidat trochu vody. To můžete udělat jednoduše rozprašovačem, do kterého napustíte obyčejnou vodu - tou hmotu jemně jednou postříkejte a znovu ji roztahujte. Nebo můžete udělat v modelíně důlek a kápnout do něj pár kapek vody, ty do hmoty zabalit a opět roztahovat a hnětat, dokud se voda nezapracuje.
2. hmotu jste dostatečně neroztahovali (a není dostatečně měkká): hmotu je potřeba před modelováním vždy roztahovat, dokud se nezačne natahovat jako žvýkačka. Teprve poté začněte tvořit nejdříve kuličku a z této kuličky další tvary.
B) Zcela suchá hmota JumpingClay
I zcela vyschlou hmotu Jumping Clay lze znovu změkčit a použít. Zde je postup:
1. Suchou hmotu nejprve roztřiďte podle barev na hromádky
2. Nůžkami hmotu rozstříhejte na malé kousky a každou barvu zvlášť vložte do skleničky s uzávěrem nebo plastového kelímku s uzávěrem.
3. Nyní do skleničky nalijte vodu tak, aby hmotu zcela překryla. Zavřete skleničku či kelímek a počkejte 1 minutu.
4. Po uplynutí 1 minuty vylijte vodu a vlhkou hmotu nechte uzavřenou 24 hodin.
5. Další den po uplynutí 24 hodin hmotu rukama roztahujte. Nejdříve se Vám bude hmota lepit na ruce, a to proto, že je voda na povrchu hmoty. Nelekejte se a roztahujte dál. Po chvíli se voda dostane hlouběji do hmoty a navrátí se její pružnost. A můžete vesele tvořit dál :-).
Ve výjimečných případech, pokud se Vám hmota bude zdát stále vysušená, celý postup zopakujte.