Nyní akce: DOPRAVA ZDARMA pro objednávky nad 600,- Kč!

Jak znovu změkčit Jumping Clay?

Jumping Clay je modelovací hmota, v níž obsah vody hraje nepostradatelnou roli - díky ní je hmota měkká. Když se voda z hmoty vypaří jsou výsledná "veledíla" pevná, lehká a hladká, a to bez potřeby vypalovat hmotu v troubě (což je zapotřebí u některých jiných modelovacích hmot pro získání pevnosti).

Někdy se ovšem voda vypaří rychleji, než byste chtěli. To se stane v případě, že se hmota neskladuje v neprodyšné nádobě. Také při práci s hmotou se voda průběžně vypařuje. V tomto článku Vám popíšeme, jak postupovat, pokud hmota proschne a jak navrátit elasticitu i již zcela vyschlé hmotě Jumping Clay!

 

A) Proschlá hmota Jumping Clay 

Při delší práci s Jumping Clay se může stát, že hmota proschne. Poznáte to podle toho, že se na povrchu tvarů, které z hmoty vyrábíte, tvoří rýhy (jakoby vrásky).

Důvody mohou být dva:

- hmotu jste dostatečně neroztahovali před začátkem práce s ní: hmotu je potřeba před modelováním vždy cca 10x roztahovat jako žvýkačku rukama, dokud se nezačne natahovat. Teprve poté začněte tvořit nejdříve kuličku a z této kuličky další tvary (placku, slzu, váleček apod.). Tvary vyrobené z Jumping Clay by měly mít hladký povrch bez rýh. Pokud rýhy na povrchu jsou, pak hmotu znovu roztahujte a zkuste tvar znovu vytvořit.

- nedostatek vody v hmotě: rýhy na vyrobených tvarech se tvoří také proto, že je hmota již proschlá. Pak stačí do hmoty přidat trochu vody. To můžete udělat jednoduše rozprašovačem, do kterého napustíte obyčejnou vodu - tou hmotu jemně jednou postříkejte a znovu ji roztahujte. Nebo můžete udělat v modelíně důlek a kápnout do něj pár kapek vody, ty do hmoty zabalit a opět roztahovat a hnětat, dokud se voda nezapracuje. Postup můžete opakovat, pokud vidíte, že hmota stále není dostatečné elastická.

 

B) Zcela suchá hmota Jumping Clay

 

I zcela vyschlou hmotu Jumping Clay lze znovu změkčit a použít. Zde je postup:

Jak změkčit Jumping Clay

1. Suchou hmotu nejprve roztřiďte podle barev na hromádky

2. Nůžkami hmotu rozstříhejte na malé kousky a každou barvu zvlášť vložte do skleničky s uzávěrem nebo plastového kelímku s uzávěrem.

3. Nyní do skleničky nalijte vodu tak, aby hmotu zcela překryla. Zavřete skleničku či kelímek a počkejte 1 minutu.

4. Po uplynutí 1 minuty vylijte vodu a vlhkou hmotu nechte uzavřenou 24 hodin.

5. Další den po uplynutí 24 hodin hmotu rukama roztahujte. Nejdříve se Vám bude hmota lepit na ruce, a to proto, že je voda na povrchu hmoty. Nelekejte se a roztahujte dál. Po chvíli se voda dostane hlouběji do hmoty a navrátí se její pružnost. A můžete vesele tvořit dál :-).

Ve výjimečných případech, pokud se Vám hmota bude zdát stále vysušená, celý postup bude nutné opakovat.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.